Daň z nemovitosti 2019

Pokud vlastníte  k prvnímu lednu 2019 nemovitost či pozemek tak se vás týká daň nemovitých věci. Pokud vlastníte nemovitý majetek poprvé máme pro vás několik základních rad jak se vyvarovat případných problémů s finančním úřadem.

Koho se tato daň týká?  Povinnost odevzdat přiznání má každý, kdo se v roce 2018 stal vlastníkem nemovitosti. A také ten, kdo v roce 2018 zásadněji upravoval nemovitost, kterou vlastnil a přiznal už dřív.

Kdy odevzdat a zaplatit? Daň z nemovitosti se přiznává i platí dopředu a musí byt odevzdáno nejpozději do 31. ledna 2019.  Možností jak podat přiznání je několik (elektronicky či papírová podoba). Platí se do konce května nebo ve dvou dávkách do konce května a listopadu (s výjimkami pro zemědělce). Přiznání se podává jen jednou, pak finanční úřad jen posílá složenky s vyměřenou daní.

TIP: Pokud v předchozím roce svůj majetek prodáte tak tuto skutečnost dejte příslušnému FÚ vědět. Může se stát, že vám úřad vyměří daň.

Co když se opozdím? Pokud vaše zpoždění bude do 5 pracovních dnů tak vše ještě bude bez sankce, ale do těchto dnů musíte zahnut i případné zaslání. Následně se počítá 0,05 procenta z vyměřené částky denně, pokud bude váš první prohřešek u FÚ do 30 dnů tak to ještě může být polovina ze sankce. Sankce má samozřejmě nějaký strop. Nesmí přesáhnout 5 procent z daně a nesmí být větší než 300.000,-

Níže pod odkazem si můžete přímo stáhnout daný formulář:

Formulář k přiznání daní z nemovitých věcí

Zdroj: www.penize.cz